Czy korzystać z Internetu w czasie burzy? Sprawdź, jak chronić sprzęty podczas nawałnicy

Burze mogą stanowić bardzo duże niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia człowieka. To zjawisko atmosferyczne może również wiązać się z poważnymi uszkodzeniami elektroniki. Stąd wiele osób zastanawia się, czy korzystanie z Internetu podczas burzy jest bezpieczne. Przekonajmy się!

Jak zabezpieczyć sprzęt w czasie nawałnicy?

Burza jest bardzo niebezpieczna. Napięcie pioruna wynosi ponad 100 milionów woltów, czyli tyle, ile potrzeba do zasilenia stuwatowej żarówki przez 3 miesiące. Kiedy piorun uderzy w budynek lub nawet obok linii energetycznej, powoduje wzrost napięcia w sieci elektrycznej, doprowadzając do uszkodzenia podłączonych do niej urządzeń.

Aby uchronić się przed skutkami uderzenia pioruna, warto na czas nawałnicy odłączyć wszystkie urządzenia, które są podpięte do zasilania. Dotyczy to zarówno sprzętów elektrycznych, takich jak komputery, telewizory, radia, ale także urządzeń AGD. Nie można zapomnieć również o routerze, kablu antenowym czy dekoderze telewizyjnym. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje latem, najlepiej całkowicie wyłączyć bezpieczniki. Poza odłączaniem urządzeń od zasilania warto również stawiać na takie rozwiązania jak listwy antyprzepięciowe czy ograniczniki przepięć.

Czy można korzystać z Internetu w czasie burzy?

Burza a Internet to kwestia, która nurtuje wiele osób. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jakiego urządzenia chcesz skorzystać. Jeśli jest to komputer stacjonarny, lepiej powstrzymać się od jego używania podczas nawałnicy, o czym zostało wspomniane wcześniej. Laptop, który nie jest podłączony do sieci, jest już rozwiązaniem bezpiecznym. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku tabletów i telefonów.

Wiele osób zastanawia się, czy korzystanie z telefonu podczas burzy jest bezpieczne. Otóż tak. Polski Komitet Ochrony Odgromowej – Stowarzyszenia Elektryków Polskich mówi wprost, że urządzenia osobiste (telefony, tablety czy odtwarzacze mp3) nie zwiększają ryzyka piorunowego. Pole elektromagnetyczne wytwarzane przez te sprzęty jest zbyt słabe, aby doszło do rozwoju kanału piorunowego.

Zasada jest prosta – jeśli używasz urządzeń niewpiętych do sieci elektrycznej – nie ma obaw o uderzenie pioruna. Co więcej, korzystanie z routera Wi-Fi również jest bezpieczne, jeśli sieć elektryczna jest odpowiednio zabezpieczona i nie ma się anteny zewnętrznej.

Bezpieczny, niezawodny i szybki jak błyskawica Internet domowy

Co ma wspólnego burza i Internet domowy? Niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają negatywnie na działanie łącza. Przekonał się o tym każdy użytkownik np. Internetu radiowego. Jeśli nie chcesz, aby załamanie pogody wpływało na jakość korzystania z sieci, postaw na najlepsze oferty Internetu.

Jaką ofertę Internetu wybrać? Jeśli potrzebujesz niezawodnego w każdej sytuacji łącza, postaw na Internet światłowodowy od INEA. Dostawca ten proponuje światłowód w trzech wariantach prędkości: 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s. Ta oferta Internetu jest niezwykle atrakcyjna również ze względu na fakt, że jest to łącze symetryczne. Oznacza to, że pobieranie i wysyłanie danych jest tak samo szybkie. Postaw na elastyczny pakiet Internetu od INEA i ciesz się niezawodnością w każdych warunkach.

Przeczytaj również