Serwer Tower czy Rack – który z nich wybrać?

Wybór serwera dla przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, jak urządzenie pracuje – czy jest ciche, głośne, czy mocno się nagrzewa i tak dalej. Firma Dell oferuje serwer tower i rack. Czym one się różnią? W który z nich najlepiej zainwestować? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Czym jest serwer Tower?

Serwer Tower (inaczej zwany wieżowym) jest masywny i wymaga znacznie więcej przestrzeni niż inne serwery. Dlatego każda firma, która zamierza inwestować w serwery wieżowe powinna zapewnić im odpowiednią ilość miejsca. Z wyglądu serwery tower przypominają one tradycyjne komputery tego typu. Moduły zewnętrzne są ustawione pionowo i składają się z takich elementów, jak procesor, dysk twardy, płyta główna lub sieć. Potrafią wykonywać funkcje, których nie umieją standardowe komputery PC. Natomiast duża liczba gniazd PCI-Express obsługujących karty o pełnym profilu pozwala na montowanie kontrolerów, kart sieciowych i innych kart rozszerzeń. To z kolei przekłada się na znacznie większy wybór samych kart rozszerzeń – serwery w wersjach tower posiadają większy wybór kart graficznych, niż ich rackowe odpowiedniki.

Ważną rzeczą jest również opcja skonwertowania obudowy tower w rack. Przy pomocy specjalnych zestawów konwertujących można każdy serwer wieżowy włożyć w szafy. Taka jednostka w pozycji horyzontalnej zajmuje jednak rozmiar aż 5U – tyle, co pięć serwerów R640 zainstalowanych jeden nad drugim. Ze względu na takie marnowanie miejsca nie zaleca się konwertowania serweru tower w rack.

Co więcej, serwer dell w wersji tower jest dużo cichszy niż w ten w wersji rack. Ten drugi ma 8 małych wentylatorów, rozpędzających się do kilkunastu tysięcy obrotów na minutę. Zaś wentylatory w serwerach wieżowych są większe i obracają się z mniejszą prędkością.

Czym jest serwer Rack?

Serwery Rack są zaprojektowane tak, aby oferować kompaktowy układ pionowy, w ramach szafy lub obudowy jako struktury zewnętrznej. Nie wymagają tyle miejsca, co serwery wieżowe, jednak – ze względu na to, że kilka serwerów łączy się na małej przestrzeni, konieczna jest instalacja systemu chłodzenia. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń spowodowanych nagrzewaniem się sprzętu.

Który serwer wybrać?

Jeżeli w obrębie przedsiębiorstwa dostępne jest pomieszczenie dedykowane pod serwer, zdecydowanie warto zainwestować w serwer Rack. Jeśli jednak nie ma takiego pomieszczenia – wybierzmy serwer tower. Później musimy już tylko wybrać konkretny model.