Wakacje w Brazylii – co warto wiedzieć?

Największe państwo Ameryki Południowej, powszechnie znane z hucznie obchodzonego karnawału w stolicy – Rio de Janeiro oraz plaży w Copacabanie, ma do zaoferowania nawet początkującemu turyście niezapomniane wrażenia. Wakacje w Brazylii to świetna opcja dla osób poszukujących rajskich krajobrazów, egzotyki, kolorów i wspaniałych zabytków. Co warto wiedzieć o Brazylii?

Dla kogo są wakacje w Brazylii?

Brazylia, jak każde ogromne państwo, budzi wiele obaw pod względem podróżniczym. Generalnie rzecz biorąc, kraje Ameryki Południowej nie są tak intensywnie eksplorowane przez turystów z centralnej Europy, jak kraje azjatyckie – głównie ze względu na budżet. Na podróżowanie po Brazylii czy Argentynie trzeba mieć też pomysł i się odpowiednio przygotować, a taki wyjazd na pewno zyska miano wakacji życia. Początkujący podróżnicy, jak i osoby jeżdżące głównie po Europie, mogą zgłosić się do dobrego biura podróży o ofertę idealnie dopasowaną do ich potrzeb oraz tempa zwiedzania, z zakwaterowaniem i dodatkowymi usługami. Brazylia, podobnie jak Meksyk, to kraj, który można zwiedzać budżetowo, ekonomicznie i luksusowo, z tymże opcja pierwsza wymaga wielu wyrzeczeń. Koszty życia w Brazylii, jeśli chodzi o jedzenie czy drobne zakupy, są podobne do tych w Polsce, ale już zakwaterowanie czy transport wypadają drożej. Natomiast dla podróżników premium Brazylia ma do zaoferowania świetną jakość, luksusowe hotele i serwis na najwyższym poziomie. Brazylia to dobry kierunek na przygodę, odpoczynek, rodzinny lub aktywny wyjazd, a nawet na podróż poślubną. Nie spodoba się osobom, które nie lubią pokonywać dużych odległości i lepiej odnajdują się w spokojniejszych miejscach.

Brazylia na wypoczynek

Brazylia posiada bardzo długą i różnorodną linię brzegową, a co za tym idzie – piękne plaże. Kraj oblewają wody południowego Oceanu Atlantyckiego, który nie może się pochwalić tak wysoką temperaturą wód jak np. Ocean Indyjski, jednak w porównaniu do Bałtyku wciąż można liczyć na przyjemny wypoczynek. Temperatura wody w Brazylii to 22-26 stopni C (a w ostatnich latach obserwuje się wzrost ciepłoty wód). Brazylia plaże me ze złocistym, delikatnym piaskiem, dużą ilością zatoczek i ciekawą linią brzegową, małymi wysepkami i naturalnymi basenami. Są urokliwe, szerokie i na pewno spodobają się osobom kochającym plażowanie, jednakże trzeba pamiętać o zakazie opalania się topless. Niezależnie od pory roku, należy pamiętać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej – Brazylia jest tropikalnym krajem i słońce jest tu ostrzejsze, niż w Polsce. Oprócz aspektu wypoczynkowego, na brazylijskich plażach dużo się dzieje – można tu uprawiać różne sporty wodne, od nurkowania, surfingu, aż do kitesurfingu i snorkelingu (kraj słynie z przepięknych raf koralowych). Warto poświęcić kilka dni na wypoczynek przy brazylijskich plażach, zwłaszcza, że można tu znaleźć prawdziwe hotelarskie perełki! Meldując się w butikowych, luksusowych hotelach w porównywalnym standardzie jak hotele na Malediwach z pewnością odpocznie się od codzienności i tłumów. Do najpiękniejszych regionów wypoczynkowych i plaż w Brazylii można zaliczyć m.in. Copacabanę, Pernambuco, Santos, Ipanemę czy przepiękną Praia de Pipa.

Brazylia na przygodę

Absolutnymi miejscami must see w Brazylii jest Rio de Janeiro oraz wodospady Iguacu. Po Rio można wynająć prywatnego przewodnika i zwiedzić najważniejsze miejsca w trybie przyspieszonym, natomiast na wodospady warto poświęcić co najmniej 2 dni i zobaczyć je również ze strony argentyńskiej. Bardzo ciekawym miastem, pełnym zabytków i imprezowej atmosfery jest Salwador, stolica stanu Bahia. Nie można zapomnieć, że dużą część Brazylii pokrywają lasy Amazonii, zwanej „płucami ziemi”. Kilkudniowy trekking po gęstej dżungli to aktywność nie dla każdego, ale zyskuje coraz większą popularność wśród amatorów survivalu. Nowoczesną metropolią jest Sao Paolo, które panoramą przypomina Stany Zjednoczone, jednak w egzotycznym wydaniu i palmami pomiędzy wieżowcami.