Dlaczego seriale są obecnie tak popularne?

„Gra o tron”, „The Sopranos”, „The Wire”, „Breaking Bad”, „Mad Men” czy „The Handmaid’s Tale” to tylko niektóre tytuły, które wpisują się w nową złotą erę seriali. Jakość obrazu, dopracowane scenariusze i możliwość oglądania ich z każdego miejsca o każdej porze za pośrednictwem platform streamingowych sprawiły, że seriale stały się zjawiskiem masowym, mającym miliony zwolenników na całym świecie.

Przed laty seriale były uważane za format drugiej kategorii nie tylko przez krytyków, ale także przez aktorów. Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Seriale takie jak „Twin Peaks” wniosły prestiż do telewizji, a trend ten kontynuowały takie produkcje jak „The Sopranos” i „Six Feet Under” (oba z HBO, tej samej sieci, która produkuje „Grę o tron”). W Polsce seriale również zysjkały na popularności. Poznaj najpopularniejsze seriale 2022 roku.

Więcej czasu na rozwinięcie historii

Świat kina znany jest z wielkich budżetów, popularności gwiazd i całej sławy, która go otacza.

Jednak jednym z głównych ograniczeń podczas tworzenia filmu jest jego długość. Najdłuższy film, jaki widzieliśmy, ma chyba od trzech do czterech godzin. Z kolei jeden sezon serialu telewizyjnego może z łatwością trwać nawet 10 godzin. Więcej czasu pozwala na lepszy rozwój postaci i większą dbałość o szczegóły w skomplikowanych fabułach.

Seriale na żądanie: od DVD do Internetu

W przeszłości seriale były emitowane w określonym dniu i czasie: jeśli nie mogłeś obejrzeć odcinka, ominęła cię część historii. Jednak pojawienie się nowych technologii przyniosło rozwiązania.

Kolekcjonerskie zestawy pudełek DVD sprawiły, że fani danego serialu mogli go oglądać kiedy tylko chcieli (zawsze po zakończeniu każdego sezonu).

Później pojawiły się serwisy z treściami strumieniowymi, takie jak HBO czy Netflix, oferujące filmy i seriale na żądanie.

Ponadto te same platformy wyprodukowały własne seriale, takie jak Orange is the new black, Stranger things czy The Handmaid’s Tale, produkcje docenione przez publiczność i krytyków.

Możliwość oparcia dystrybucji serialu w Internecie pozwoliła widzom z całego świata śledzić te same produkcje w tym samym czasie i dzielić się swoimi doświadczeniami w sieci. Dzięki temu niektóre produkcje, takie jak „Gra o tron”, stały się globalnymi fenomenami.