Kino domowe vs soundbar – co wybrać do salonu?

Nasze salony to miejsca absolutnie wyjątkowe dla każdego z nas. Z pewnością doskonale zdajmy sobie sprawę, że to właśnie w naszym salonie zwykle będzie się dziać najwięcej i to właśnie tam będziemy spędzać najwięcej czasu. Co więcej, w salonach zwykle możemy odpocząć i możemy się w nich również zrelaksować. W praktyce więc oznacza to, że musimy nasze salony wyposażyć w odpowiednie sprzęty RTV, które pozwolą nam na to, by w salonie cieszyć się możliwością oglądania ulubionego filmu z uwzględnieniem niesamowitego dźwięku przestrzennego. Wiadomo więc, że z chęcią dobieramy do naszych salonów zarówno kina domowe jaki soundbary. Zarówno jeden jak i drugi sprzęt ma szerokie grono swoich zwolenników i przeciwników. Wobec tego, które rozwiązanie okaże się lepsze i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Kino domowe- czym ono się charakteryzuje?

Kino domowe to element, bez którego większość salonów nie wyobraża sobie „życia”. Tak naprawdę sprzęt ten zyskał sobie ogromną popularność już w momencie, w którym pojawił się on na rynku. Z pewnością więc można zauważyć, że wynikało to z faktu iż kino domowe pozwalało na wykreowanie takich samych warunków podczas oglądania filmów i seriali, jakie są nam znane z sali kinowej. Można było bowiem w dowolny sposób rozstawiać kolumny i manewrować nimi w taki sposób, by zapewnić sobie najlepsze wrażenia akustyczne. Takie kino domowe uważane jest za sprzęt dość profesjonalny i zaawansowany, a efektem tego jest z całą pewnością nieco wyższa cena, za jaką możemy ten kultowy sprzęt nabyć.

Kiedy więc warto postawić na kino domowe do naszego salonu?

Chciałoby się powiedzieć, że kino domowe sprawdzi się dosłownie w każdym salonie- nie jest to jednak prawda. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jakie mamy możliwości przestrzenne. Dlaczego? Otóż zestawy kina domowego to najczęściej dwie, trzy, cztery lub nawet pięć i więcej dodatkowych kolumn głośników. Wobec tego kina domowe nie sprawdzą się w niewielkich salonach, gdyż nie będzie można znaleźć dogodnego miejsca na to, by móc rzeczywiście w odpowiedni sposób rozstawić kolumny, a co za tym idzie nie uda się nam w całości wykorzystać potencjału jakie oferuje nam kino domowe. W przypadku przestronnych salonów więc takie rozwiązani będzie o wiele lepsze, a co więcej, zyskamy większe możliwości odnośnie tego, by wkomponować kino domowe w już istniejącą aranżację.

Co wyróżnia soundbar?

Sundbar to również popularne rozwiązanie. Jest to nic innego jak niewielkie urządzenie, które służy do wzmacniania dźwięku płynącego z telewizora. Okazuje się, że soundbar może mieć niezwykle zróżnicowane parametry, a to z kolei sprawi, że będziemy mogli dopasować je do własnych potrzeb oraz preferencji. Soundbar jest urządzeniem znacznie mniej skomplikowanym i znacznie mniej rozbudowanym. Co za tym idzie jego zakup również nie wiąże się z tak dużym wydatkiem, jak miło to miejsce np. w przypadku kina domowego.

Kiedy więc warto postawić na soundbar zamiast kina domowego do naszego salonu?

Soundbar jest dość prostym i mało skomplikowanym rozwiązaniem. Co jest jednak najważniejsze, samo urządzenie możem mieć dość kompaktowe wymiary, a co za tym idzie świetnie się ono sprawdzi w przypadku mniejszych salonów. Soundbar zajmie znikomą ilość miejsca więc będzie to wyjątkowo korzystne. Co więcej, soundabry- z wiadomych przyczyn- nie zaoferują nam tak wyjątkowych parametrów jak kina domowe. Wobec tego powinny je wybierać osoby, które chcą tylko wzmocnić dźwięk płynący z telewizorów, bez dodatkowych efektów.