5 ciekawostek o George’u Orwellu

George Orwell, pseudonim Eric Arthur Blair, urodził się w Motihari w Indiach 25 czerwca 1903 roku. Studiował w Eton College, a później służył jako członek brytyjskiego Crown Constabulary w Azji. To fascynujące doświadczenie dało mu bogaty bagaż doświadczeń, który uwieczni w „Birmańskie Dni” w 1934 roku. George Orwell ugruntował swoją pozycję jako jeden z najważniejszych brytyjskich dziennikarzy i pisarzy XX wieku. Oprócz znaczenia jako dziennikarz, miał duży wpływ jako eseista. Do jego najbardziej znanych dzieł należą dwa dystopijne dzieła: Folwark zwierzęcy i Rok 1984, które do dziś są hitem wśród czytelników. Oto 5 ciekawostek o George’u Orwellu

1. Żył w ubóstwie

Należy zaznaczyć, że był człowiekiem, który wiedział, co to prawdziwy wysiłek i poświęcenie, gdyż przez kilka lat żył w ubóstwie. Udawało mu się przeżyć dzięki różnym zajęciom, jakie dostawał; mył naczynia, pracował jako nauczyciel, a nawet był zatrudniony w sklepie z używanymi książkami. W międzyczasie poświęcił się pisaniu i to właśnie na podstawie doświadczeń z tych uciążliwych czasów napisał swoje dzieło „Na dnie w Paryżu i w Londynie”, które opublikował w 1933 roku.

2. Czarna magia

Czy wiedzieliście, że był on przesądny? Wierzył wiernie w czarną magię. Super ciekawostką jest fakt, że gdy był dzieckiem, jeden z chłopców w jego szkole znęcał się nad nim i uniemożliwiał mu życie, więc postanowił stworzyć laleczkę voodoo przedstawiającą tego chłopca; niedługo potem jego ofiara połamała sobie nogi i umarła na raka.

3. Przeżył cenzurę XX wieku

Jak wielu innych współczesnych mu autorów nie uniknął cenzury politycznej narzuconej w XX wieku. Nie wahał się wypowiadać na tematy polityczne, jak na przykład w swoim dziele Folwark zwierzęcy, które zostało odrzucone ponad cztery razy przez różnych wydawców, ponieważ ośmielało się, w alegoryczny sposób, kwestionować i potępiać ruch nazistowski i komunistyczny.  Zajrzyj także na poczytam.pl, aby odkryć kontrowersyjne książki i autorów.

4. Pochodzenie pokoju 101

Rok 1984 to powieść, która mocno krytykuje system polityczny i sposób, w jaki ograniczane są wolności obywateli. Ciekawostką dotyczącą jednej z jego najbardziej udanych powieści dystopijnych jest inspiracja pokojem 101, czyli miejscem, w którym bohaterowie utworu byli torturowani. Podobno jedno z biur BBC, w którym pracował jako dziennikarz, zainspirowało go do stworzenia tej koncepcji sali tortur.

5. Nowomowa

Jednym z najistotniejszych aspektów Roku 1984 jest sposób, w jaki został napisany. Filolodzy, tłumacze i miłośnicy języka dostrzegają wielkość i ciężką pracę, jaka kryje się za powstaniem nowomowa, gdyż stoi za nim głęboka analiza lingwistyczna.